icim arad castigat titlul national la baschet feminin
Video 2:
Video 3:
Video 4:

BC ICIM Universitatea „Vasile Goldis“ Arad a castigat, luni, cel de-al optulea titlu national la baschet feminin, dupa ce a invins pe teren propriu, cu 61-57 (30-34), echipa CSM Satu Mare.

In cel de-al patrulea meci al finalei, baschetbalistele din Satu Mare au condus aproape tot timpul pe tabela de marcaj, incercand sa egaleze situatia la general. Oapetele au terminat in avantaj primul sfert, 15-11. BC ICIM nu a reusit sa preia conducerea nici in sfertul al doilea, jucatoarele din Satu Mare fiind cele care si-au majorat avantajul la 13 puncte,  in minutul 17. Gazdele au revenit in joc reusind ca la pauza mare diferenta sa fie de doar patru puncte in favoarea celor de la CSM. In minutul 48, BC ICIM reuseste sa preia conducerea pe tabela de marcaj, 46-44, dar dupa doua minute oaspetele erau din nou in avantaj, 49-46. Ultimele zece minute ale meciului a fost dramatice, ambele echipe trecand la conducere.

Cu 26 de secunde inainte de finalul meciului, Cherisse Graham de la ICIM a adus egalitatea pe tabela, 57-57. Claudia Pop a ratat apoi atacul celor de la CSM Satu Mare. Graham a fost faultata in ofensiva si reusit sa readuca avantajul pentru ICIM, 59-57, cu 10 secunde inainte de final. Ultimele doua puncte pentru BC ICIM au fost marcate de Toma, din doua aruncari libere.

Cea mai buna marcatoare a gazdelor a fost Graham, cu 23 de puncte, urmata de Toma, cu 12 puncte. Pentru BC ICIM au mai marcat Meszaros 10 puncte, Ciocan 6, Brosovszky 3, Savici 2. Pentru CSM au punctat Teilane 16 puncte, Pop 15, Drake 12, Orosz 6, Bjork 5, Mehmedici 2, Olajuwon 1. „La începutul sezonului, am fost intrebat cine va castiga campionatul. Eu am raspuns ca totul va depinde de bani. Stiam ca fiecare isi asigura un buget pentru a deveni competitivi de-a lungul sezonului. De exemplu, Satu Mare este o echipa buna, care ne-a pus probleme, dar fetele noastre pur si simplu au fost mai bune ca adversarele. Am cele mai puternice fete din Romania”, a spus Stacey Nolan, antrenorul baschetbalistelor de  ICIM Universitatea „Vasile Goldis“. Pe langa acest titlu de campioana a Romaniei, al optulea in palmaresul clubului, BC ICIM a mai castigat anul acesta Liga Europei Centrale si Cupa Romaniei.

In primele doua meciuri ale finalei, ambele echipe au castigat cate o data, la Satu Mare, gazdele cu 67-62, iar BC ICIM, cu 65-61, iar duminica, la Arad, gazdele s-au impus cu 71-63.

F.T.

Articole din aceeasi categorie
Peste 7500 de participanți s-au înscris la cea de-a IX-a ediție a Maratonului Internațional Cluj-Napoca care va avea loc la Cluj-Napoca duminică, 14 aprilie.
05 Apr. 2019
14:15
0
Naţionala României va juca la Cluj şi Botoşani în Rugby Europe International Championship 2019, a anunţat Federaţia Română de Rugby (FRR) pe site-ul său oficial.
27 Dec. 2018
08:30
0
De vineri, 16 noiembrie și până duminică, 18 noiembrie, Sala Polivalentă din Cluj-Napoca găzduiește Campionatele Mondiale de Futnet.
16 Noi. 2018
12:24
0
Iulius Mall Cluj găzduiește, pentru al șaselea an consecutiv, cel mai mare turneu de squash organizat în România.
09:29
0
Cei mai buni jucatori de futnet din lume se vor întrece la Cluj-Napoca, în perioada 16-18 noiembrie, în cadrul Campionatului Mondial.